Berilayotgan imtiyozlar ham respublika xotin-qizlarining sifatli ta’lim olishi, ijtimoiy himoyasini ta’minlash imkonini bermoqda. Qolaversa, davlat faol va tashabbuskor vatandoshlarni rag‘batlantirmoqda.
O‘zbekiston qonunchiligida qizlar va ayollar uchun 10 dan ortiq imtiyozlar belgilangan. Adliya vazirligi matbuot kotibi Sevara O‘rinboyeva davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi.
Kollej va texnikumlarda tahsil olayotgan o‘zbekistonlik ayollar davlat granti bilan ta’minlanmoqda
Hukumat qaroriga ko‘ra, kollej va texnikumlarga to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga kirayotgan xotin-qizlar 10-oktabrga qadar davlat granti asosida o‘qish uchun o‘z ta’lim muassasasi direksiyasiga ariza bilan murojaat qilishi mumkin. 3 ish kuni ichida arizalar ko‘rib chiqiladi, umumlashtiriladi va yakuniy qaror qabul qilish uchun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining hududiy boshqarmalariga taqdim etiladi.
Oliy o‘quv yurtlarida to‘lov-kontrakt asosida tahsil olayotgan ayollar foizsiz ta’lim krediti oladi
Prezident qaroriga ko‘ra, 2022-yildan boshlab to‘lov-kontrakt asosida tahsil olayotgan ayollarga imtiyozli foizsiz ta’lim kreditlari beriladi. Bundan tashqari, kreditlar ta’limning barcha turlari – kunduzgi, kechki va sirtqi bo’limlar uchun beriladi.
Kreditning asosiy qismi talaba bitirgandan keyin ettinchi oydan boshlab 7 yil davomida to’lanadi. Shu bilan birga, talabalar byurokratik qog’ozbozlikdan, ko’plab hujjatlar yig’ishdan xalos bo’lishadi. Ular bankka ariza, shaxsni tasdiqlovchi hujjat, universitet shartnomasi va kafillik guvohnomasini taqdim etishlari shart.
Ayrim toifadagi ayollarga universitetlarga kirish uchun tavsiyanomalar beriladi
Vazirlar Mahkamasining qaroriga ko‘ra, kam ta’minlangan oilalar xotin-qizlariga davlat granti asosida oliy o‘quv yurtlariga o‘qishga kirishda tavsiyanomalar beriladi.
Yana kimga maslahat berish mumkin:
- ijtimoiy himoyaga muhtoj, to’liq bo’lmagan oilalarda tarbiyalangan, onasidan, otasidan yoki ikkala ota-onasidan ayrilgan qizlar;
- ijtimoiy himoyaga muhtoj, turmush o‘rtog‘i vafot etgan va voyaga etmagan bolasini yolg‘iz tarbiyalayotgan ayollar;
- nogiron bolalari bor kam ta’minlangan oilalar ayollari;
- qarindoshlaridan alohida yashovchi va 2 va undan ortiq bolani tarbiyalayotgan yolg‘iz ayollarning qizlari;
- ota-onasidan biri yoki ikkalasi I yoki II guruh nogironi bo‘lgan kam ta’minlangan oilalardagi ayollar.
Tavsiyanoma olish uchun tuman (shahar) tuman bo‘limlari va oilalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘limlariga elektron shaklda murojaat qilishingiz kerak.
Magistratura talabalarining o‘qish xarajatlarini davlat qoplaydi
Tegishli qoida Hukumat qarorida ham belgilangan.
Unga ko‘ra, Oliy ta’lim muassasalarida, jumladan, Davlat boshqaruvi akademiyasi, Bosh prokuratura akademiyasi, Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida tahsil olayotgan barcha xotin-qizlarning kontrakt qiymati qaytarilishi kerak.
Shu maqsadda davlat universitetining magistraturasiga shartnoma asosida o‘qishga kirgan talaba qizlar ariza bilan ta’lim muassasasi rektoriga murojaat qiladilar.
Ayol va qizlarga tadbirkorlik faoliyatini boshlashi uchun 33 million so‘mgacha kredit ajratilmoqda
Prezident qaroriga ko‘ra, Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash davlat maxsus jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 33 million so‘mgacha bo‘lgan kreditlar yillik 14 foiz stavkada 3 yilu 6 oygacha imtiyozli davr bilan ajratiladi.
Kredit olish uchun ayollar quyidagi dasturlardan birini muvaffaqiyatli yakunlashlari kerak:
- Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi hamda Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi tomonidan tasdiqlangan dasturlar bo‘yicha o‘quv kurslari;
- “Ishga marhamat” yagona markazlari, kasb-hunarga o‘qitish markazlari, tuman kasb-hunar ta’limi markazlari va ayollar tadbirkorlik markazlari yoki nodavlat ta’lim muassasalari uchun maxsus o‘quv dasturlari.
Ish beruvchining tashabbusi bilan pensiya yoshiga etgan ayollarni ishdan bo’shatish taqiqlanadi
Prezident farmoniga ko‘ra, ayollar bilan tuzilgan muddatli mehnat shartnomasini ular 60 yoshga to‘lgunga qadar yoki ish beruvchining tashabbusi bilan muddatli mehnat shartnomasi muddati tugagunga qadar bekor qilish taqiqlanadi.
Gender tengligini buzish bilan bog’liq ishlar bo’yicha advokatlarning xizmatlari ayollarning iltimosiga binoan davlat tomonidan qoplanadi.
Og‘ir ijtimoiy ahvolga tushib qolgan ayollar imtiyozli uy-joy bilan ta’minlanmoqda
Vazirlar Mahkamasining qaroriga ko‘ra, muhtoj ayollar uchun arzon uy-joy uchun to‘lovning 10 foizi dastlabki to‘lov sifatida Ayollarni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan arizachi ishlayotgan tashkilotga to‘lanadi. Qolgan 90 foizi tijorat banklarining imtiyozli kreditlari hisobidan qoplanadi.
Tuman hokimligiga arizalar topshiriladi.
“Ayollar daftarchasi”ga kiritilganlar 5 million so‘mgacha naqd pul krediti olishlari mumkin.
Vazirlar Mahkamasining qarori bilan “Ayollar daftariga” kiritilgan yakka tartibdagi tadbirkor ayollarga uy xoʻjaligi, hunarmandchilik, issiqxona qurish va hokazolar uchun zarur xomashyo, ehtiyot qismlar va qurilish materiallari sotib olish uchun naqd pul krediti berilishi mumkin.
«Ayollar daftarchasi» 30 yoshdan oshgan ayollarning quyidagi toifalarini o’z ichiga oladi:
- ijtimoiy himoyaga muhtoj ishsiz ayollar;
- tadbirkorlik faoliyatini boshlamoqchi bo‘lgan muhtoj ayollar;
- boquvchisi bo’lmagan muhtoj ayollar;
- ijtimoiy yordam va shoshilinch tibbiy yordamga muhtoj I va II guruh nogironligi bo‘lgan kam ta’minlangan ayollar;
- uy-joyga muhtoj ayollar;
- qaramog’ida nogiron bolalari bor muhtoj ayollar.
Faol va tashabbuskor ayollar “Faxriy ayol” ko‘krak nishoni bilan taqdirlanadi.
Vazirlar Mahkamasining qarori bilan jamiyat va davlat hayotida faollik va tashabbuskorlik ko‘rsatgan xotin-qizlar “Faxriy ayol” medali bilan taqdirlanadi. Ushbu ko‘krak nishoni bilan sog‘lom va har tomonlama barkamol avlodni voyaga yetkazish, milliy qadriyatlarni targ‘ib etishga hissa qo‘shayotgan ayollar va qizlar ham taqdirlanadi.
Nogiron ayollarni ish bilan ta’minlagan tadbirkorlarga subsidiyalar ajratilmoqda
Prezident qaroriga muvofiq, nogironligi bo‘lgan mehnatga layoqatli ayollarni kamida 6 oy muddatga ishga joylashtirgan ish beruvchilarga bazaviy hisob-kitob miqdorining kamida 2 baravari miqdorida (600 ming so‘m) subsidiya ajratiladi.
Bog‘chaga “Ayollar daftarchasi”ga kiritilgan yolg‘iz ayollarning farzandlari ham imtiyozli ro‘yxat asosida qabul qilinadi.
Vazirlar Mahkamasining qaroriga muvofiq, ijtimoiy himoyaga muhtoj va “Ayollar daftarchasi”ga kiritilgan yolg‘iz ayollarning farzandlari davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlariga imtiyozli qabul qilish huquqiga ega.
Imtiyozli ro‘yxat bo‘yicha bolalarni qabul qilish davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosidagi nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlariga tatbiq etilmaydi.

Предоставляемые льготы также позволяют женщинам республики получить качественное образование, обеспечивают их соцзащиту. Кроме того, государство стимулирует активных и предприимчивых соотечественниц.
Законодательством Узбекистана девушкам женщинам предоставляется более 10 льгот. Пресс-секретарь Минюста Севара Уринбоева более детально рассказала о поддержке государства.
Узбекистанкам, обучающимся в колледжах и техникумах, выделяются государственные гранты
Согласно Постановлению правительства, женщины, поступающие в колледжи и техникумы на платно-контрактной основе, могут подать заявление в директорат своего учебного заведения на обучение на основе государственного гранта до 10 октября. В течение 3-х рабочих дней заявки рассматриваются, обобщаются и передаются для принятия окончательного решения в региональные ведомства министерства высшего образования, науки и инноваций.
Женщины, обучающиеся в вузах на платно-контрактной основе, получают беспроцентный кредит на образование
Согласно решению президента, с 2022 года женщинам, обучающимся на платно-контрактной основе, выдаются льготные беспроцентные кредиты на образование. Причем, кредиты выдаются на все виды обучения — очное, вечернее и заочное.
Основная часть кредита погашается в течение 7 лет, начиная с седьмого месяца после окончания обучения студентом. При этом студентки избавлены от бюрократической волокиты и сбора множества документов. От них требуется заявление в банк, документ, удостоверяющий личность, контракт вуза и заверение поручителя.
Некоторым категориям женщин будут выдавать рекомендательные письма для поступления в вузы
Согласно постановлению Кабинета Министров, женщинам из малообеспеченных семей даются рекомендации при поступлении в вуз на основе государственного гранта.
Кому еще могут быть выданы рекомендации:
- девушкам, нуждающимся в социальной защите, воспитывающимся в неполных семьях, потерявших мать, отца или обоих родителей;
- женщинам, нуждающимся в социальной защите, у которых умер супруг и которые одни воспитывают несовершеннолетнего ребенка;
- женщинам из малообеспеченных семей, имеющих детей с инвалидностью;
- дочерям одиноких женщин, проживающим отдельно от родственников и воспитывающим 2-х и более детей;
- женщинам из малообеспеченных семей, у которых один или оба родителя имеют инвалидность I или II группы.
Для получения рекомендации необходимо обратиться в районные (городские) районные отделы и отделы поддержки семьи в электронном виде.
Студенткам магистратуры государство возместит расходы на обучение
Соответствующее положение также определено в Постановлении правительства.
Согласно ему, стоимость контракта всех женщин, обучающихся в высших учебных заведениях, включая Академию государственного управления, Академию Генеральной прокуратуры, Высшую школу бизнеса и предпринимательства при министерстве занятости и сокращения бедности будет возмещена.
Для этого студентки, поступившие в магистратуру государственного вуза на контракт, обращаются к ректору учебного учреждения с заявлением.
Женщинам и девушкам на открытие бизнеса выделяют кредиты — до 33 млн сумов
Согласно решению президента, из Государственного спецфонда поддержки женщин кредиты предоставляются на сумму до 33 млн сумов по годовой ставке 14 % с льготным периодом до 3 лет и 6 месяцев.
Для получения права на оформление кредита, женщины должны успешно пройти одну из следующих программ:
- курсы обучения по программам, утвержденным Агентством по развитию предпринимательства и Высшей школой бизнеса и предпринимательства;
- спецпрограммы обучения моноцентров «Ишга Мархамат», центров профессионального обучения, районных центров профессионального обучения и центров женского предпринимательства или негосударственных образовательных учреждений.
Увольнение женщин, достигших пенсионного возраста, по инициативе работодателя запрещено
Согласно Указу президента расторжение бессрочного трудового договора, заключенного с женщинами до достижения ими 60-летнего возраста, либо до истечения срочного трудового договора по инициативе работодателя запрещается.
Услуги адвокатов по делам, связанным с нарушением гендерного равноправия, покрываются государством по требованию женщин.
Женщинам, находящимся в трудной социальной ситуации, предоставляется льготное жилье
Согласно постановлению Кабинета Министров, 10 % оплаты за недорогое жилье для нуждающихся в нем женщин, в качестве первоначального взноса, выплачивается из Госфонда поддержки женщин организации, в которой работает заявительница. Оставшаяся сумма 90 % покрывается за счет льготного кредита коммерческих банков.
Заявки подаются в районный хокимият.
Кредит наличными до 5 млн сумов могут получить включенные в «Женскую тетрадь».
Постановлением Кабинета Министров самозанятым женщинам, включенным в «Женскую тетрадь», могут быть выданы наличными кредитные средства на закупку необходимого сырья, запасных частей и строительных материалов для ведения домашнего хозяйства, рукоделия, строительства теплицы и др.
В «Женскую тетрадь» включены следующие категории женщины старше 30 лет:
- безработные женщины, нуждающиеся в социальной защите;
- нуждающиеся женщины, желающие заняться бизнесом;
- нуждающиеся женщины без кормильцев;
- малообеспеченные женщины с инвалидностью I и II группы, нуждающиеся в социальной помощи и срочной медицинской помощи;
- женщины, нуждающиеся в жилье;
- нуждающиеся женщины, имеющие на иждивении детей с инвалидностью.
Активные и предприимчивые женщины награждаются знаком «Почетная женщина».
Согласно постановлению Кабинета Министров, женщины, проявившие активность и инициативу в жизни общества и государства, будут награждены медалью «Почетная женщина». Также этот знак вручается женщинам и девушкам, которые способствуют воспитанию здорового и всесторонне развитого поколения, пропаганде национальных ценностей.
Предпринимателям, дающим работу женщинам с ограниченными возможностями, предоставляются субсидии
Согласно Указу президента, субсидия в размере не менее 2-кратной базовой расчетной суммы (600 тыс. сумов) будет выделена работодателям, трудоустроившим трудоспособных женщин с инвалидностью на срок не менее 6 месяцев.
Дети одиноких женщин, включенных в «Женскую тетрадь», также принимаются в детский сад на основании льготного списка.
Согласно постановлению Кабинета Министров дети одиноких женщин, нуждающихся в социальной защите и включенных в «Женскую тетрадь», имеют право на льготный прием в государственные дошкольные образовательные организации.
Прием детей по льготному списку не распространяется на негосударственные дошкольные образовательные организации, основанные на принципе государственно-частного партнерства.