2024-yilning 1-yanvaridan O‘zbekiston fuqarolari mol-mulk solig‘i stavkasi oshishi, eski namunadagi haydovchilik guvohnomalari butunlay bekor qilinishi, yer osti suvlaridan foydalanishda hisoblagichlarni majburiy o‘rnatish, tibbiy sug‘urta bosqichma-bosqich joriy etilishi, bepul sut berilishini kutishlari mumkin. bolalar bog’chalarida va maktab o’quvchilariga o’quv planshetlari, xususiy maktablarga kompensatsiya berish va boshqalar. .
Tibbiy sug‘urtani bosqichma-bosqich joriy etish boshlanadi
Toshkentda tibbiyot muassasalarida davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini bosqichma-bosqich joriy etish boshlanadi. Yangilik kafolatlangan bepul tibbiy xizmatlar ko‘rsatish va kasalliklar guruhlarini dori vositalari bilan ta’minlashni nazarda tutadi. Nogironligi bo‘lgan shaxslar vaucher tizimi asosida protez-ortopediya, reabilitatsiya va dori vositalari bilan bosqichma-bosqich ta’minlanadi. O‘zbekistonda tibbiy sug‘urtani to‘liq joriy etish 2026-yil oxirigacha rejalashtirilgan.
Bolalar bog’chalarida sut bepul beriladi
Davlat maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilariga oqsil, vitamin va minerallar bilan boyitilgan sut, shuningdek, yod bilan boyitilgan non mahsulotlari qabul qilinadi.
Maktab o‘quvchilariga o‘quv planshetlari tarqatiladi
Xorazm viloyatining Qo‘shko‘pir va Xonkin tumanlaridagi boshlang‘ich sinf o‘quvchilariga tajriba tariqasida o‘quv planshetlari beriladi. Kelgusida ular innovatsiyani bosqichma-bosqich respublikaning barcha hududlarida joriy etishni rejalashtirgan.
Eski haydovchilik guvohnomalari butunlay bekor qilinadi.
Yangi yildan boshlab eski namunadagi haydovchilik guvohnomalari haqiqiy emas deb topiladi. Ularni almashtirishga ulgurmagan haydovchilar Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 135-moddasi – transport vositalarini yo‘l harakati qoidalarida nazarda tutilgan hujjatlarga ega bo‘lmagan shaxslar tomonidan boshqarilishi bo‘yicha javobgarlikka tortiladi. 2023-yil 31-dekabr 2015-yildan keyin berilgan haydovchilik guvohnomalari va ro‘yxatga olish hujjatlarini almashtirishning oxirgi kuni hisoblanadi.
Temir yo’lda yuk tashish uchun chegirmalar bekor qilinadi.
Ikki yoki undan ortiq xorijiy davlatlarning temir yoʻl maʼmuriyatlari bilan kelishilgan chegirmalar bundan mustasno, mahalliy, eksport va import temir yoʻl yuklarini tashish tariflari boʻyicha chegirmalar bekor qilinadi. Ular faqat Vazirlar Mahkamasining qarorlari asosida taqdim etiladi. Shuningdek, davlat yuk vagonlari va konteynerlarini taqdim etish, tezyurar va tezyurar poyezdlarda yo‘lovchilarni tashish tariflarini tartibga solishni to‘xtatadi.
Saraton kasalliklarini davolashda bir qator yangiliklar joriy etiladi
Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiya markazi hamda Milliy bolalar tibbiyot markazida onkogematologik kasalliklarga chalingan yosh bemorlarga suyak iligining gematopoetik o‘zak hujayralarini transplantatsiya qilish operatsiyalari o‘tkaziladi. Shuningdek, gematopoetik suyak iligi o‘zak hujayralarini ko‘chirib o‘tkazish zarur bo‘lgan virusli gepatit C va saraton kasalligiga chalingan bolalarni davolash to‘liq davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Xususiy maktablarga kompensatsiya beradi
Nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarini tashkil etish uchun ajratilgan 20 milliard so‘mgacha bo‘lgan miqdorda bank kreditlari bo‘yicha foiz stavkalarining bir qismini qoplash uchun kompensatsiya beriladi.
Er osti suv hisoblagichlarini o’rnatishni talab qiladi
2024-yil 1-yanvardan boshlab yer osti suvlaridan foydalanuvchilarga suvni hisobga olish priborlari bilan jihozlanmagan yer osti suvlarini olish inshootlaridan foydalanish taqiqlanadi. Bu me’yor individual er osti suvlari kuniga 5 kubometrdan oshmagan hollarda jismoniy shaxslarning shaxsiy va iqtisodiy ehtiyojlariga ta’sir qilmaydi.
Mulk solig’i stavkasi oshiriladi
Yuridik shaxslar uchun minimal qiymat 1 kv. metr soliq solinadigan bazani aniqlashda yuridik shaxslardan olinadigan mol-mulk solig‘ining bazaviy stavkasi (1,5 foiz) saqlanib qolgan holda indeksatsiya qilinadi. Shu bilan birga, mol-mulk solig’ining asosiy stavkasi (1,5%) o’zgarishsiz qolmoqda.
To’lanmagan pensiyalarni to’lash muddati uzaytiriladi
2024-yil 1-yanvardan pensionerga hisoblangan, lekin o‘z vaqtida olinmagan pensiyalarni to‘lash muddati uzaytiriladi. Bu muddat 12 oydan 24 oygacha oshadi.
Iqtisodiy faoliyatni moliyaviy qo’llab-quvvatlashni kuchaytiradi
Qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilariga ekinlarni sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta mukofotining 50 foizi miqdorida subsidiyalar beriladi. Davlat ulushi 50 foizdan ortiq bo‘lgan tashkilotlar tomonidan har yili amalga oshirilayotgan investisiya loyihalari qiymatining kamida 5 foizini moliyalashtirish obligatsiyalar chiqarish yo‘li bilan joriy etiladi. Ilmiy-tadqiqot markazlari mol-mulk solig‘i va yer solig‘i bo‘yicha hisoblangan summaning 1 foizini to‘laydi. Markazlarning xodimlari uchun ijtimoiy soliq stavkasi ushbu markazlar tashkil etilgan kundan boshlab uch yilgacha bo‘lgan muddatga 1 foiz miqdorida belgilanadi.
Qiyin hayotiy vaziyatlarga tushib qolgan ayollar uchun kasbiy tayyorgarlikda yordam beradi
Davlat og’ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan va og’ir hayot sharoitlarida bo’lgan ayollarning kasbiy tayyorgarligi xarajatlarini qoplashni boshlaydi. Bu chora-tadbirlar ularning salohiyatini to‘la ro‘yobga chiqarish, ijtimoiy faolligini oshirish uchun qo‘shimcha shart-sharoit yaratishga qaratilgan.
Ular ma’muriy sudlarga da’vo arizalari uchun davlat boji undirishni to’xtatadilar
Fuqarolar va xo‘jalik yurituvchi subyektlardan ma’muriy sudlarga murojaat qilganda, ishni ko‘rib chiqish natijalari bo‘yicha aybdor shaxsdan davlat boji undirilgan holda davlat boji undirilmaydi.
Tramvay va trolleybuslarda avtomatlashtirilgan toʻlov tizimi joriy etiladi
Samarqand tramvaylari va Xorazm viloyati trolleybuslarida yo‘l haqini to‘lashning avtomatlashtirilgan tizimi joriy etiladi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorida aytilgan. Hujjatda tramvay va trolleybus transporti samaradorligini oshirish, uni modernizatsiya qilish, takomillashtirish va umuman rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab berilgan.
O‘qituvchilarga malaka toifalarini berish tartibi o‘zgaradi
Davlat maktabgacha, umumiy o‘rta va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog xodimlariga malaka toifalarini berishning yangi tartibi joriy etiladi. Direktorlarning kasbiy attestatsiyasi tizimi ham har 5 yilda joriy etilmoqda. Shu bilan birga, attestatsiyadan o‘tmagan direktorlar egallab turgan lavozimidan ozod qilinadi.
Raqamli rivojlanish vazirligining ayrim funksiyalari xususiy mulkdorlarga o‘tkaziladi
Raqamli texnologiyalar vazirligining quyidagi funksiyalari xususiy sektorga o‘tkaziladi:
• binolar, inshootlar va boshqa ob’ektlarni qurish uchun loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish;
• mahalliy, shaharlararo va xalqaro tarmoqlarni loyihalash.
Shuningdek, Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat inspeksiyasi har 6 oyda bir marta aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining raqamli xizmatlardan qoniqish darajasining inson omili ishtirokisiz shakllantirilgan EPIGU bo‘yicha reytingini e’lon qiladi.
“Mahalla byudjeti” tizimini joriy etish boshlanadi
“Mahalla byudjeti” tizimi mamlakatimiz boʻylab bosqichma-bosqich joriy etiladi, har bir mahalla oʻz muammolarini mustaqil hal etishi uchun mablagʻ yoʻnaltiriladi.

В первый день нового года в силу вступит ряд нововведений в различных сферах социальной и экономической жизни республики.
Граждан Узбекистана с 1 января 2024 года ожидает повышение ставки налога на имущество, полная отмена водительских прав старого образца, обязательная установка счетчиков при пользовании подземными водами, поэтапное внедрение медстрахования, выдача бесплатного молока в детсадах и образовательных планшетов школьникам, предоставление частным школам компенсации и многое другое.
Начнут поэтапное внедрение медстрахования
В Ташкенте начнут поэтапное внедрение механизмов государственного медицинского страхования в медучреждениях. Новшество предусматривает гарантированное оказание бесплатных медицинских услуг и предоставление лекарственных средств по группам заболеваний. Лиц с инвалидностью поэтапно обеспечат протезно-ортопедическими, реабилитационными и лекарственными средствами на основе ваучерной системы. Полное внедрение медстрахования в Узбекистане запланировано до конца 2026 года.
Будут бесплатно выдавать молоко в детсадах
Воспитанникам государственных дошкольных образовательных организаций начнут выдавать молоко, обогащенное белком, витаминами и минералами, а также хлебную продукцию, обогащенную йодом.
Раздадут образовательные планшеты школьникам
Учащимся начальных классов Кошкупырского и Ханкинского районов Хорезмской области в порядке эксперимента выдадут образовательные планшеты. В будущем планируют постепенное внедрение нововведения во всех регионах республики.
Полностью отменят водительские удостоверения старого образца
С начала нового года водительские удостоверения старого образца будут считаться недействительными. Водителей, не успевших их обменять, привлекут к ответственности по статье 135 Кодекса об административной ответственности — управление транспортными средствами лицами, не имеющими документов, предусмотренных ПДД. 31 декабря 2023 года считается последним днем для обмена водительского удостоверения и техпаспорта, выданных после 2015 года.
Отменят скидки на железнодорожные грузоперевозки
За исключением скидок, обговоренных с железнодорожными администрациями двух и более зарубежных стран, отменяются скидки на тарифы местных, экспортных и импортных ж/д грузоперевозок. Предоставлять их будут исключительно на основании постановлений Кабмина. Также государство перестает регулировать тарифы на предоставление грузовых вагонов и контейнеров, перевозку пассажиров на высокоскоростных и скоростных поездах.
Внедрят ряд новшеств в лечении онкобольных
В Центре детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии и Национальном детском медицинском центре начнут проводить операции по трансплантации гемопоэтических стволовых клеток костного мозга маленьким пациентам, страдающим онкогематологическими заболеваниями. Также полностью за счет средств госбюджета будет осуществляться лечение детей, страдающих вирусным гепатитом «С» и онкозаболеваниями, нуждающихся в операции по трансплантации гемопоэтических стволовых клеток костного мозга.
Предоставят компенсации частным школам
Будут предоставляться компенсации на покрытие части процентной ставки по банковским кредитам в размере до 20 млрд сумов, выделяемым для организации негосударственных общих средних образовательных организаций.
Обязуют установку счетчиков пользования подземными водами
С 1 января 2024 года пользователям подземных вод запрещается использование сооружений для забора подземных вод, не оснащенных средствами учета воды. Эта норма не коснется личных и хозяйственных нужд физических лиц в случаях, если индивидуальный забор подземных вод не превышает 5 кубических метров в сутки.
Повысят ставку налога на имущество
Для юридических лиц минимальная величина, установленная за 1 кв. метр, будет индексироваться при определении налогооблагаемой базы с сохранением базовой ставки налога на имущество, взимаемого с юридических лиц (1,5%). При этом основная ставка налога на имущество (1,5%) остается неизменной.
Продлят сроки выплаты не полученных пенсий
С 1 января 2024 года продлевается срок выплаты пенсии, начисленной пенсионеру, но своевременно не полученной. Этот период увеличивается с 12 месяцев до 24.
Усилят финансовую поддержку экономической деятельности
Производителям сельхозпродукции будут предоставлять субсидии в размере 50% страховой премии при страховании урожая. Внедряется финансирование не менее 5% стоимости инвестиционных проектов, ежегодно реализуемых организациями с государственной долей более 50%, путем выпуска облигаций. Центры изысканий и развития (R&D) будут выплачивать 1% от суммы, начисленной по налогу на имущество и земельному налогу. Ставка социального налога работникам центров установлена в размере 1% сроком до трех лет, начиная со дня создания этих центров.
Помогут с профподготовкой женщинам, оказавшимся в сложной жизненной ситуации
Государство начнет покрывать расходы на профессиональную подготовку женщин, попавших в трудное социальное положение и находящихся в сложных жизненных обстоятельствах. Данные меры направлены на создание дополнительных условий для полноценной реализации их потенциала и повышения социальной активности.
Перестанут взымать госпошлину за иски в административные суды
С граждан и субъектов предпринимательства не будут взимать госпошлину при обжаловании в административных судах, с взысканием госпошлины с виновной стороны по результатам рассмотрения дела.
Внедрят автоматизированную систему оплаты в трамваях и троллейбусах
В трамваях Самарканда и троллейбусах Хорезмской области будет внедрена автоматизированная система оплаты проезда. Об этом говорится в соответствующем постановлении Кабмина РУз. В документе определены приоритетные направления повышения эффективности работы трамвайного и троллейбусного транспорта, его модернизация, усовершенствование и развитие в целом.
Изменится порядок присвоения квалификационной категории педагогам
Внедрят новый порядок присвоения квалификационной категории педагогическим кадрам государственных дошкольных, общих средних и внешкольных образовательных организаций. Также внедряется система профессиональной сертификации директоров раз в 5 лет. При этом директоров, не прошедших сертификацию, освободят от занимаемой должности.
Передадут часть функций Минцифры частникам
Частному сектору передаются следующие функции министерства цифровых технологий:
• разработка проектно-сметной документации строительства зданий, сооружений и иных объектов;
• проектирование местных, междугородних и международных сетей.
Также Инспекция по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций каждые 6 месяцев будет публиковать рейтинг уровня удовлетворенности населения и субъектов предпринимательства цифровыми услугами и сервисами на ЕПИГУ, формируемый без участия человеческого фактора.
Начнется внедрение системы “Махаллинский бюджет»
По всей стране поэтапно внедрят систему “Махаллинский бюджет». Финансирование будет направлено для того, чтобы каждая махалля могла самостоятельно решать свои проблемы.
Будут расставлены приоритеты при проектировании строительных объектов
При проектировании объектов строительства, финансируемых из госбюджета, необходимо в приоритетном порядке использовать лифты, эскалаторы, траволаторы, промышленные системы воздушного охлаждения и промышленные отопительные котлы, производимые в республике.